Hermann Hesse korában, száz éve nem volt „hiány olyan szerzőkben, akiket korunk őszintén elkeserít, s akik őszintén félnek a káosztól. De hiányoznak azok, akiknek van elég hitük és szeretetük ahhoz, hogy felülemelkedjenek mindezen”. Azóta felzárkóztak a sötét jövőt vízionáló szerzők mellé a klímaváltozás hatásai miatt különböző katasztrófa-forgatókönyvekkel előálló meteorológusok, klímaszakértők, agrárkutatók is. 

2024 nyarán csak úgy repkedtek a hazai szakértők nyilatkozatban az olyan kifejezések, mint a „teljes struktúraváltás”, az „azonnali cselekvés” vagy a „drámai változtatásokra van szükség” fordulat. António Guterres ENSZ-főtitkár szerint szintén az alkalmazkodást fókuszba helyezve kellene gazdálkodni a jövőben, de még mindig kevés konkrétum forog közszájon Magyarországon azzal kapcsolatban, hogy ez a gyakorlatban mit is jelent. 

A budajenői Patikakaert alapítója, Tkacsik Márta ezen szeretne változtatni egy szeptemberben indult mozgalommal. A mozgalom „A te veteményesed is számít!” mottóval fog össze kezdőket és olyanokat is, akik keserű tapasztalatokat szereztek az elmúlt években gazdálkodóként, klímaszorongás helyett pedig megvalósítható megoldásokat keresnek.

Tkacsik Márta eredetileg elméleti matematikus, aki bábáskodott az internet születésénél, 2012 óta pedig nem digitális hálózatokkal, hanem élő talajszövettel, nagy tápsűrűségű fekete bogyósok vegyszermentes termesztésével, gyűjtésével és feldolgozásával foglalkozik. A Patikakert egy biodiverz, reziliens, jövőálló megoldásokkal folyamatosan kísérletező ökológiai gazdaság és látogatóközpont is. Tkacsik Márta eddig főleg előadásokon, kertbejárásokon, cikkekben osztotta meg tapasztalatait, másokat is életmódváltásra és arra ösztönözve, hogy váljanak lehetőségeikhez mérten a jövő iránt felelős kertemberekké

A szeptemberben indult mozgalom célja a különböző kerttípusok, a helyes technológiák, az ehető termények, az emberi élet és az ember élőlénytársainak védelme mentén szerzett gyakorlati tudás gyűjtése, annak átadása, megosztása strukturált módon. A mozgalom alapítója nem az ultramodern technológiákra alapozza a széles körben elterjeszteni kívánt jó gyakorlatokat, ehelyett a faj- és fajtaválasztás, a vízgazdálkodás, a diverzitás, az okos tápanyagpótlás, a kártevők és kórokozók elleni védelem lesznek a fókuszban. A mozgalom közösségi csoportjához itt lehet csatlakozni és ehhez már egy teraszra kihelyezett balkonláda is elég.