A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Petőfi Irodalmi Múzeum Aranykapu című kamarakiállítása a 2024 februárjában elhunyt Czakó Gáborra emlékezik. Czakó társadalmi tablóiban, rövid szatíráiban érzékenyen rajzolta meg a 20. század második felének valóságát és jellemző alakjait. Kora mindennapos problémái és közéleti, etikai kérdései foglalkoztatták, publicisztikáiban és szociográfiáiban a dokumentarista újságíró eszköztárával egyéni sorsokat mutatott meg, és a rendszer problémáit fedte fel. Keresztény-tradicionalista filozófiája hosszú pályájának évtizedei során műveiben is egyre inkább előtérbe került. Változatos témájú írásai egy kérdést járnak körül: hogyan kellene léteznünk ebben a világban?
Elgondolni, ami elgondolható – villanások Czakó Gábortól | Magyar Krónika
A több mint két évtizede Békásmegyeren alkotó Czakó Gábor könyvei polcok sorát tölthetik meg. A most felvillanó, gondolatokká érlelt élettapasztalatai, mint műsorának rövid epizódjai engednek a rés mögé látni.
„Fél ember
A feleségem az állandó munkatársam. Nemcsak az életem párja, hanem mindenféle megmoccanásomban a társam. Már régóta nem létezhetnék nélküle. A Beavatás sem lett volna. Ő volt a rendező. Ki kellett rúgni a hivatásos rendezőket, mert nem értették, mit szeretnénk. Azt hitték, valami truváj kell. Pedig a gondolatba nem kell truváj. A gondolatba gondolat kell. Ebben és ezer más műben – gyermekeinkben, unokáinkban – a szakadatlan párom. Azt hiszem, a magyar nyelvnek van egy különös titka. Amikor azt mondom neki, hogy feleség, benne van, hogy a felem. Ami azt jelenti, hogy nincsen ember mint olyan. Én nem vagyok semmi. Egy fél vagyok, ha nem találom meg a társam, aki a másik felem lesz. Én, hála a Mindenhatónak, megtaláltam.”
Az Aranykapu című metafizikai-történelmi elbeszélés beavatástörténet, melyben az író a bűn, a veszteség, a kudarc mélységeit együtt járja végig a főhőssel, és ébred rá, hogy tévúton járt, mert el kell hagynia mindent, ami nem isteni.
A Czakó Gábor életművét bemutató kiállítás a 2024-es Ars Sacra Fesztivál rendezvényeihez csatlakozik.
A megnyitó időpontja: 2024. szeptember 18. szerda 18.00 óra.
A kiállítást megnyitja: Kodolányi Gyula író, költő