Kelet-Európa az utóbbi években rengeteg kihívással küzd, ennek ellenére a Verzió idei magyar versenyprogramjába beválogatott alkotások igyekeznek reményt nyújtani a közönségnek. Bár rendre nehéz helyzeteket megélő emberek történeteit ismerhetjük meg – legyen szó a halálos betegséggel folytatott küzdelemről, a bűnözői létből vagy a mélyszegénységből való kitörési kísérletről, a régmúlt traumáinak feldolgozásáról, esetleg a kiszolgáltatottság felszámolásáról – minden alkotásból sugárzik a kitartás, a változásba és egy jobb életbe vetett hit. 

Szabadító
Vetítési helyszínek, időpontok: november 25., Corvin mozi; november 27., Toldi mozi

Attilát tizennyolc alkalommal ítélte el a bíróság, több mint hat évet töltött börtönben. Mire utoljára szabadult, eldöntötte, leteszi a drogokat, felhagy a bűnözéssel. A legfontosabb kérdés az életében, hogy szerzetes legyen vagy családot alapítson? Eközben kitanulja az asztalosszakmát, és belecsöppen a hétköznapi élet gondjaiba. A rengeteg teendő, nehézség és dilemma mögött pedig végig ott lüktet a legnagyobb kérdés: sikerül-e neki a kiugrás, vagy visszacsúszik korábbi életébe? Szabadidejében veszélyeztetett fiataloknak és a börtönben lévőknek mondja el: lehetséges új életet kezdeni. Rendületlenül hiszi, hogy élete jobbra fog fordulni, és idővel kiteljesedik, ha megteszi mindazt, ami rajta múlik.

Keltető
Vetítési helyszínek, időpontok: november 25., Corvin mozi; november 29., Toldi mozi

Az autizmussal élő Mariann teljesen önálló szeretne lenni, elköltözni a szüleitől és stabil megélhetést találni. Családja azonban nem támogatja vagy motiválja ebben. Furcsának és groteszknek találják ugyanis üzleti elképzelését: egy olyan üzemet, amelyben a fekete katonalégy lárváiból nyernek ki fehérjét. Ezt az innovatív, jövőbe tekintő és fenntartható ötletet viszont nehéz egyedül megvalósítania egy autista embernek. A Keltető egy elszánt és kitartó nő történetét meséli el, miközben abban is bepillantást nyújt, hogy milyen lehet az élet autizmussal.

Mindhalálig
Vetítési helyszínek, időpontok: november 24., Corvin mozi, november 26. és 28. Toldi mozi 

Különleges hangulatú animációs betétekkel tarkított történelmi dokumentumfilm egy valódi hős vakmerő cselekedeteiről és egy antihős rémtetteiről: az embermentő Baranski Tibor katolikus papnövendék és Kun páter nyilas szerzetes párhuzamos története az 1944-es budapesti ostrom árnyékában. A Mindhalálig a magyar versenyprogram egyetlen történelmi dokumentumfilmje, mely szemügyre veszi azokat az emberi habitusokat, személyiségvonásokat, amelyek politikai határhelyzetekben az egyes ember döntéseit befolyásolják, és rávilágít, mitől válhat valaki egy olyan súlyos időszakban, mint a holokauszt embermentővé vagy épp tömeggyilkossá.

Nem halok meg
Vetítési helyszín, időpont: november 23., Corvin mozi

Einspach Gábor galerista, az Artmagazin alapítója és kiadója, igazságügyi szakértő, a budapesti művészeti világ sok területének aktív, meghatározó szereplője. Amikor megtudja, hogy hasnyálmirigyrákban szenved, nem omlik össze. A betegségben a tragédia helyett a lehetőséget látja a teljes újrakezdésre. Miközben folytatja a fizikailag őt egyre jobban igénybe vevő kezeléseket, megpróbálja újraértelmezni a saját életét, valódi céljait, és a gyerekeivel, valamint a környezetével való kapcsolatát. Dér Asia dokumentumfilm-rendező több éven át követte a sikeres, művészeti érában mozgó Gábor mindennapjait, és végigkísérte a hasnyálmirigyrákkal való küzdelme folyamatát is.

Aki még lehetek
Vetítési helyszínek, időpontok: november 23., Corvin mozi, november 26. és 28., Toldi mozi

Egy rendkívüli anya története, aki mindent túlélt, hogy a gyerekeivel legyen. Vikit gyerekkora óta bántalmazták, de élete örökre megváltozott, amikor tizennyolc évesen emberkereskedőknek eladták, és csak sok év prostitúció után tudott elmenekülni. Új életet kezdett, férjhez ment, négy gyereke lett, de igazi nagy küzdelmei csak most kezdődtek. Ez a rövid dokumentumfilm az ő vallomása arról, milyen nehézségekkel szembesült, amikor különleges túlélőként úgy döntött, nem marad többé csendben.