1. Dióbél és Winnetou

A MÁV fiatal villamosmérnöke, miközben reggelente óvodába viszi kisfiát, feltöri a zsebébe dugott diókat, falatokat ad belőle a gyereknek. Mert az egészséges táplálkozáshoz kellenek az olajos magvak is! Együtt buszoznak az oviig, az apa Winnetou-ról mesél, a legtöbb történetetet ő találja ki. Munka után siet az óvodába, aztán apa és fia együtt megy az uszodába, ahol Kemény Ferencnek edzése van. A gyereket mindenki ismeri, szereti, gyorsan megtanul úszni, a vízilabdával is ügyesnek ígérkezik.

A történetben szereplő fiatal apa túl van a kilencvenedik évén, hiszen az akkori kisfiú hetvenedik születésnapjára íródik ez a cikk. Kemény Ferenc a válása után huszonöt évesen maradt egyedül a fiával, ő ragaszkodott ahhoz, hogy a gyerek nála maradjon. Ma már mindenki Fecsó bácsinak hívja, és még a laikusok is tudják, mekkora része van a háromszoros olimpiai bajnokcsapat létrejöttében. Ő nevelte a csapat gerincét alkotó srácokat az utánpótlás-válogatottban, nála érte első nemzetközi sikereit Kásás Tamás, Kiss Gergő, Molnár Papesz és a többiek.

Kemény Dénes és édesapja, Kemény Ferenc. Fotó: Szabó Miklós Nemzeti Sport

2. Egy állatorvos Comóból

„Legyél telefonközelben, hátha valakinek kérdése lesz hozzád!” Ezt mondták Kemény Dénesnek, és ő valóban ott várakozott, Európa egyik legszebb pontján, a Comói-tó partján lévő otthonában. Történt mindez 1996. december 17-én, kedd délután. Míg a comói csapat edzője és a helyben praktizáló állatorvos a telefonra várt, Budapesten, a Marriott Hotelben gyülekezett a Magyar Vízilabda Szövetség elnöksége. A tizenhét tagból ketten hiányoztak. Egyikük Princz Gábor a Postabank elnökeként töltötte be a sportági elnök tisztjét, de aznap inkább pénzügyekkel foglalkozott, illetve Gyarmati Dezső, akit éppen kórházban kezeltek. A kudarcos 1996-os olimpia után új szövetségi kapitányt készültek választani, mégpedig négy pályázó közül. Tizenegy szakembert kértek fel, hogy pályázzon, de csak Gerendás György, Görgényi István, Kemény Dénes és a regnáló kapitány, Horkai György jelentkezett. A zárt ajtók mögött végül senkinek nem volt olyan kérdése, amiért Kemény Dénest felhívták volna, így csak a hírrel keresték meg: elnyerte a megbízatást. Alig akarta elhinni, hogy az elnökség hat szavazattal öt, négy, illetve nulla ellenében őt választotta. Egy negyvenkét éves, kétgyerekes állatorvost, aki nem volt világklasszis játékos, és a Como csapata sem tartozott a nemzetközi élmezőnyhöz. Így kezdődött.

3. Egy kávé, egy sör, öt gól

„Én egy kávét kérek, és te?” „Én egy sört.” A kapitánynak szeme sem rebben, megrendeli a válogatott újoncának a sört, útban a világversenyre, a repülőtéren. Délelőtt tízkor. Ha ugyanis Biros Péter, akinek hosszú perceken át azt magyarázta, ne legyen megilletődött majd az Eb-n, ne adja le a labdát, lőjön bátran, szóval, ha ez a fiú mer sört rendelni, akkor a medencében sem lesz megszeppenve. Így történt. Biros Péter ámulatba ejtette a világot a firenzei Európa-bajnokság döntőjében a teljesítményével és öt góljával. Egészségünkre! 

Kemény Dénes és Biros Péter. Fotó: Nemzeti Sport

4. Eredményjelző a Hargita lábánál

2008. augusztus 24. A pekingi olimpiai játékokon a férfivízilabda-döntőt rendezik helyi idő szerint délután háromkor. Magyarországon reggel kilenc óra van, Erdélyben pedig tíz. Egy kis székely faluban, Csehétfalván akkor kezdődik a mise. Az atya teszi is a dolgát, ám a kispap gondol a sportrajongó hívekre, ezért a zsoltártartón aznap nem az énekek száma, hanem a meccs állása mutatkozik. 1-0, 1-1 egészen a 14-10-es végeredményig. Ezek után nem csoda, hogy Kemény Dénes évekkel később, 2017-ben ellátogatott a Hargita közelében lévő faluba, ahol nagy szeretettel és sok-sok kérdéssel várták.

5. Három a zászló

„Köszönjük!” Egy hatalmas magyar zászlóra írt felirat fogadta Kemény Dénest, amikor a pekingi olimpia után hazatért Leányfalura. A szemben lakó akasztotta ki a trikolórt, amelynek érdekes sorsa lett. Amikor ugyanis nem sokkal később a kapitány vendégül látta a csapatát, a fiúk aláírták ezt a zászlót is. Molnár Tamás az első, a sydney-i olimpia eredményhirdetése után megszerezte a felvont magyar lobogót, és azt a csapat minden tagja aláírta. Ez a te aranyérmed, mondták a srácok, mert az edző ugye nem kap érmet, és a dobogóra sem áll fel. Hasonló akcióra került sor Athénban is, de Pekingben szigorúbban mentek a dolgok, ott nem engedték le a torna zárásakor felvont lobogót. Ez a története a három zászlónak, melyet Kemény Dénes nyilván legnagyobb kincsei között őriz.

6. Vilmos herceg köntöse

Vilmos herceg és Katalin még az esküvőjére készült, amikor a magyar vízilabda-válogatott néhány tagja és a szövetségi kapitány két piros fürdőköpennyel fotózkodott. Az egyiken a William, a másikon a Catherine felirat díszelgett a Hungary felségjelzés alatt. Ezzel a nászajándékkal kedveskedett a magyar válogatott Vilmosnak, aki maga is vízilabdázott az egyetemi csapatban, és köztudottan rajongója volt Benedekéknek. Olyannyira, hogy erőfeszítéseket tett egy minden játékos által aláírt labda megszerzéséért. „Ha gondolja, örömmel vendégül látjuk az egyik edzésünkön” – nyilatkozta Kemény Dénes.

7. Tudástár

Kezében a mikrofon, áll a színpadon és beszél. Nem emberelőnyről és rosszkézoldalról, hanem arról, hogyan kell sikeres csapatot építeni. Ahol a legnagyobb sztárok is szolgálják a közös érdeket, ahol közös cél van és vízió. Kemény Dénes gyakran tart előadásokat vezetőknek, akik a sporttól teljesen eltérő területen dolgoznak azon, hogy sikeres közösséget hozzanak létre.

Kiemelt fotó: MTI/Czagány Balázs