Ezen a napon nemcsak a cigány dalkincset, a hihetetlenül változatos és izgalmas zeneiséget ünnepeljük, hanem a cigány kultúra sokszínűségét is. Nincs még egy olyan népcsoport, amely jelen lenne a kontinens összes országában. Kultúrája összetéveszthetetlenül egyedi, egyúttal tükrözi az egyes, a cigánysággal kapcsolatba kerülő nemzetek jellemvonásait, sajátosságait is. A spanyol flamenco eleganciájától a szerbiai rezesbandák magával ragadó erejéig képes átölelni egész Európát és a világot, hirdetve a romák szokásait, nyelvét, életörömét. Hazánk zenei életére is óriási hatást gyakorolt a munkásságuk, elég csak az éttermi cigányzenére, az oláh cigány muzsikára és táncra, vagy a vonós népzenére gondolnunk.
A tíz magyarországi – Budapest, Csobánka, Százhalombatta, Nagyecsed, Pécs, Balatonboglár, Kiskunmajsa, Szécsisziget, Balatonfüred, Nyíregyháza – és a két külföldi – Párkány, Krakkó – helyszín mindegyikén változatos programok várnak ránk. Budapesten, a Kobuci Kertben például a Lakatos Mónika nevével fémjelzett Romengo, a Fanfara Complexa és a Cimbaliband szolgáltatja majd a talpalávalót, Kiskunmajsán a Chache Rom, a Sükösdi Danubia Tamburazenekar és az EtnoRom koncertjét hallgathatjuk meg, Párkányban Harcsa Veronika és Gyémánt Bálint duója, valamint Duka László és a Gipsy Swing gondoskodik a különleges estéről, Szécsiszigeten pedig az Elán zenekarral találkozhatunk. A teljes program az esemény Facebook-oldalán tekinthető meg.
Miért pont augusztus 8.?
Az időpontválasztás nem véletlen, ugyanis 1943-ban ezen a napon született a legendás északmacedón énekes, Esma Redžepova, akit 1976-ban az első cigány világfesztiválon a cigány zene királynőjének választottak. Esma 2016-ban bekövetkezett haláláig óriási karriert futott be: több mint ötszáz dal és számos filmszerep fűződik a nevéhez, miközben aktivistaként a cigányság helyzetének javításáért küzdött. 2013-ban Vlatko Lozanoskival együtt képviselte Macedóniát az Eurovíziós dalfesztiválon, a Pred Da Se Razdeni című dallal.