A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Animáció tanszéke a tavaszi félévben három, nemzetközileg elismert filmes szakembert hívott vendégül mesterkurzus-sorozatának egy-egy alkalmára. A márciusi, áprilisi és májusi, vetítéssel egybekötött eseményeken a résztvevők nemcsak megismerhetik a magyar animáció meghatározó alakjainak életútját, de előadásaikat is meghallgathatják. Az mesterkurzus kezdeményezője Kollarik Tamás egyetemi oktató, producer, aki a beszélgetéseket Gorka-Focht Máté doktorandusz-oktatóval moderálja. Az eseményeken való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, az első előadásra itt lehet jelentkezni.

A MOME Anim mesterkurzus-sorozatának első eseményét március 8-án 17 órai kezdéssel rendezik meg a MOME Auditóriumában. Az előadó Mikulás Ferenc Balázs Béla-díjjal, Magyar Örökség díjjal és Prima Primissima díjjal kitüntetett producer, a Kecskeméti Rajzfilmstúdió vezetője, a Kecskeméti animációs filmfesztivál igazgatója, akinek nevéhez olyan alkotások fűződnek mint a Magyar népmesék sorozat, a Vízipók-csodapók, a Mesék Mátyás királyról és a Toldi, amelyről részletes elemzés korábbi cikkünkben olvasható.

Az április 12-ei esemény vendége Szilágyi Varga Zoltán Balázs Béla-díjas animációs filmrendező és grafikusművész lesz, aki szerzői rajzfilmek írása és rendezése mellett különleges montázsairól és virtuóz rajztechnikájáról is ismert.

A május 3-ai beszélgetésen az érdeklődők Ternovszky Bélával, a Macskafogó rendezőjével találkozhatnak. A Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, érdemes művész nevéhez fűződik még – többek között – a Pumukli kalandjai, a Gusztáv, a Macskamesék és a Tüskeböki és pajtásai.

Fotó: MTI/Cseke Csilla – Ternovszky Béla

Az eseménysorozat ötletgazdája a magyar filmdíjas és Bánffy Miklós-díjas Kollarik Tamás Takó Sándorral, a FilmHungary vezetőjével, a Hollywoodi Magyar Örökség Társaság elnökével közel egy évtizede dolgozza fel és jelenteti meg a legelismertebb magyar származású filmes alkotók életművét. 2021 őszén jelent meg legutóbbi, Csupó Gábor többszörös Emmy-díjas animációsfilm-alkotóról szóló kötetük, a magyar–amerikai rajzfilmkészítővel készített életútinterjúnk itt olvasható.

A kiemelt fotó forrása: MTI – Mikulás Ferenc