„Van még olyan szerepálma, ami eddig nem vált valóra?” – tette fel egyszer a kérdést Hubay Miklós drámaíró a negyvenes éveiben járó Tolnay Klárinak. „Nézze, milyen szép asszony most is az anyám, fehér hajjal. Őt szeretném eljátszani! Tudja, én olyan szerepet szeretnék, amelyben öregen is vonzom a férfiakat, süssön belőlem az erósz!” – felelte a színésznő. A párbeszéd megihlette a drámaírót, melynek eredménye az Ők tudják, mi a szerelem című darab lett.
E művet állította ősszel színpadra Rátóti Zoltán a Nemzeti Színházban. Az egyfelvonásos előadás cselekményében az idős zeneszerző, Hector Berlioz fáklyás szerenádot ad ifjúkori szerelmének, a megözvegyült Dubeoef Estellának, akit utána meg is látogat otthonában. A kibontakozó beszélgetés során az egyre bensőségesebb légkörben felizzanak a fiatalkori érzelmek, és feltárják egymás előtt, amit szívükben már látszólag eltemettek.
A történet a szerelmet nem meggondolatlan, vágytól feltüzelt állapotként ábrázolja. Bár helyet kapnak a némileg gyermeteg érzések és a szenvedély, a szerelem olyan elköteleződésként jelenik meg, amely az egész életet képes megpecsételni. Nem véletlen, hogy az idős Berlioz majdnem ötven évig készült a sorsfordító látogatásra, első találkozásuk pedig olyan pontosan él az emlékezetében, mintha csak egy napja váltak volna el. Ez a kitartás éles kontrasztba kerül a darab első felében látható vak szenvedéllyel, ami a két fiatal szerelmest, a szobalányt és az ezredkürtöst jellemzi.
A helyszín minimalizmusa és a színpad közelsége befogadó légkört teremt, miközben a párizsi polgári életet és a korábbi rendezések – mind a televíziós, mind az eddigi nemzeti színházi változatok – hangulatát is megidézi. A darab fontos tényezőjét, az időt, melyet más esetben hanghatásokkal, óraketyegéssel szemléltettek, itt ügyes megoldással a színpad közepén látható óra hangsúlyozza.
Az ősz óta látható darab erénye továbbá, hogy a két főszereplő alakítása mellett a mellékszereplők is emlékezetes pillanatokkal ajándékozzák meg a nézőt. Estella környezete – veje, lánya, unokája, valamint a szobalánya – ugyanis legalább annyira meghökken a zenészóriás váratlan érkezésén, mint maga az özvegy, ezt a meglepettséget aztán a legkülönfélébb módon érzékeltetik is. A végszót pedig – amely a darab címét is adja –, szintén az egyik mellékszereplő mondja ki.
Az Ők tudják, mi a szerelem minden hónapban többször is megtekinthető a Kaszás Attila teremben, azonban a nézőknek érdemes jó előre jegyet váltaniuk, hiszen az előadások rendre telt házzal mennek. Nem is csoda, hiszen a magyar drámairodalom és a színház múltja ötvöződik ebben a műben. A darab szellemisége és a mostanra ikonikussá vált alakítások olyan hagyományt teremtettek, amely kortól függetlenül szólítja meg a nézőket, hiszen mindannyian tudni szeretnénk, milyen is az igaz szerelem.
Fotó: Eöri Szabó Zsolt / Nemzeti Színház