Róth Zsigmond üvegekkel kereskedett, méghozzá nagyon sikeresen. Többek között a Nyugati pályaudvar üvegezését is ő végezte, így aztán nem csoda, hogy 1865-ben karácsony másodnapján született hatodik gyermeke, Miksa jólétben nevelődött. Egy darabig. Aztán jött az 1873-as gazdasági válság, amely sok vállalkozást tett tönkre a Monarchiában, így Róthékét is. A család odáig jutott, hogy attól a zsidó árvaháztól kapott két szobát, amelyet éveken át jelentős összeggel támogatott. Így indult az ifjú Róth Miksa élete, és azzal folytatódott, hogy az üvegekkel kapcsolatban nem a kereskedés, hanem maga az üvegfestés érdekelte, azt tanulta ki nagy odaadással, sok lemondással. És emelte magas színvonalra, mert a pesti mestert a világon sok helyen ismerték és elismerték. Műveivel díszítette a Parlamentet, a marosvásárhelyi Kultúrpalotát, a szabadkai városházát, a Gresham-palotát, a Zeneakadémiát és még számos köz- és magánépületet. A mexikóvárosi nemzeti színház üvegkupolájának megfestéséért kapott honoráriumából vette, pontosabban építtette meg azt a Nefelejcs utcai házat, amely ma az emlékháza, és amiben a háromgyerekes család kényelmesen, de nem fényűzően élt. Ugyanazon a telken állt a gyárépület is, ahol a minden újra fogékony Róth Miksa irányította a munkákat. Akár a két ünnep között is érdemes felkeresni a múzeumot, és többet megtudni a mesterről és műveiről.
Karácsonykor két okunk is van megemlékezni Domján Editről. Ő volt A bolond lány főszereplője, és Irma Az üvegcipőből. Tünemény volt, nagy színésznő, érzékeny művész. Karácsony első napján, december 25-én született, és negyvenedik születésnapja után ölte meg magát. 1972. december 26-án nem érkezett meg a Madách Kamarába, ahol előadása lett volna. Aggódó kollégái taxival mentek a Fürst Sándor utcai lakásához, de már későn érkeztek.
Hátra van még két erős asszony, két jeles évforduló. 1898. december 26-án a Francia Tudományos Akadémiához hivatalos formában jelentés érkezett. Marie és Pierre Curie tájékoztatta arról a tudóstársaságot, hogy karácsony előtt három nappal új, radioaktív elemet fedezett fel. „Az általunk felsorolt különböző érvek arra engednek következtetni, hogy az új radioaktív anyag tartalmaz egy eddig ismeretlen elemet, amelynek elnevezésére a rádium szót ajánljuk” – írták. Sejthető, hogy a házaspár életében ez volt a legizgalmasabb karácsony, amikor nem akörül forogtak a gondolataik, mit is kap kislányuk, az akkor csupán egy esztendős Irene a Jézuskától. Az ő jutalmuk a Nobel-díj lett, de nem volt elég pénzük, sem idejük, hogy az átadóünnepségen részt vehessenek.
Évtizedekkel később a világ másik végén, Afrikában, a ruandai hegyek között éppen karácsony másnapján ölték meg azt az asszonyt, aki felhívta a figyelmet a hegyi gorillák fogyatkozására. Dian Fossey kutatásai érdeklődést keltettek e csodálatos állatok iránt, és az ő halála kellett ahhoz, hogy sokan megértsék: a hegyi gorillák veszélyben vannak, nem kiárusítani, hanem védeni kell őket. Az ötvenhárom éves tudóst brutálisan ölték meg faházában. Életéről film készült Gorillák a ködben címmel, Sigourney Weaverrel a főszerepben.
Kiemelt fotó: Róth Miksa Béke című mozaikja. Forrás: Wikipedia.