A 21. századi tudomány egyik legnagyobb kérdése, hogy rendelkezik-e az ember szabad akarattal. Az idei Brain Bar kiemelten foglalkozik ezzel a témával, a meghívottak között pedig különleges vendégeket köszönthetünk. Kathryn Paige Harden viselkedéskutató az Egyesült Államokból érkezik, és olyan neves kiadványok szerzője, mint a The New York Times és a The Washington Post. Harden a magyar fiataloknak arról is beszél majd, hogyan befolyásolja DNS-ünk azt, hogy mennyire válunk sikeressé, egészségessé, és miként viselkedünk másokkal.

Szeptemberben tizedik alkalommal rendezik meg a jövőfesztivált, ráadásul idén újra a többszörösen díjazott Magyar Zene Házában, ahol Harden mellett számos más izgalmas előadó is színpadra lép.

Magyarországra látogat Avi Loeb, a Harvard csillagászati tanszékének korábbi vezetője, aki egész életét a Földön kívüli élet és intelligenciák kutatásának szentelte. Gerard Barron, aki cége révén elsőként bányászott szuperfémeket a Csendes-óceánból, a tiszta energiára való átállás lehetőségeiről fog beszélni. Emellett fellép a fesztiválon Lars Chittka zoológusprofesszor, aki rávilágított a méhek meglepően magas intelligenciájára, és bemutatja majd, milyen sokat köszönhetünk ezeknek a kis lényeknek.

A 2023-as Brain Bar. Fotó: Brain Bar Facebook

A Brain Bar további előadói között olyan hazai és nemzetközi nevek is szerepelnek, mint Kovács András Péter, aki nemcsak humorista, hanem gyermekkori traumáiról és kitöréséről is nyíltan beszél. Thuróczy Bertalan orvosbiológus és hosszútávfutó történetein keresztül hitről, veszteségről és győzelemről mesél majd. Horváth Boldizsár, a Farm2Fork alapítója a fenntartható mezőgazdaságról és az étkezési szokások megváltoztatásáról osztja meg tapasztalatait. A Napfonat együttes pedig bemutatja, hogyan hatnak a zenéjükre a hagyományok.

A Budapest Breaking, egy feltörekvő banda, amely a panelek között is képes pörgős hangulatot teremteni, szintén fellép a fesztiválon. Szécsi Zoltán háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó a sportban szerzett tapasztalatait és a családi élet kihívásait osztja meg a közönséggel.

A Brain Bar alapítója, Böszörményi-Nagy Gergely is szót kap, és bemutatja, miként alakította ki ezt a nemzetközileg elismert fesztivált.

A Brain Bar minden évben a jövő legfontosabb kérdéseit állítja színpadra, gyakran váratlan nézőpontokat felvetve. Szó lesz arról is, mi történik, ha a klímaválságra nincs megoldás, hogy az AI valóban képes lesz-e többre, mint amit ma látunk, és hogy az influenszerkultúra valóban a munka jövőjét jelenti-e.

A szeptember 26–27-ai jövőfesztivál diákok és pedagógusok számára ingyenes – a belépőkért már megnyílt a regisztráció a Brain Bar weboldalán. A szervezők teljes osztályok jelentkezését is várják, és kedvezményes early bird jegyek is elérhetők.

Fotó: Brain Bar Facebook