„A könyv a tágan értelmezett századforduló korának Hódmezővásárhelyén kalauzolja végig az olvasót Kiss Lajos emlékeinek, Plohn József fényképeinek és Tornyai János alkotásainak segítségével. A szórakoztató, sokszor szívmelengető történetek a korabeli városképekkel kiegészítve komplex élménnyé teszik az olvasó számára a bő százhúsz évvel ezelőtti település felfedezését” – meséli Terendi Viktória néprajzkutató.
Kiss Lajos, a Tornyai János Múzeum első igazgatója paraszti családba született Hódmezővásárhelyen, Pesten végzett színiiskolát, érdeklődése azonban a néprajz felé fordult. Szülővárosába hazatérve barátságot kötött Tornyai János festőművésszel: kettejük nevéhez fűződik az 1904-es ipari és mezőgazdasági kiállítás néprajzi anyagának összeállítása. A tárlat sikere után döntött a város a múzeum megalapításáról, amelynek anyagát Kiss Lajos gyűjtése alapozta meg.
Az új kötet alapjául Kiss Lajos muzeológus – korabeli szóhasználattal múzeumőr – kéziratos önéletrajza szolgált. „2020-ban kezdtem meg a kutatást kollégáimmal Kiss Lajos hagyatékában. Ekkor ismertem meg az önéletrajzot, mely egy irodalmi színvonalon megírt visszaemlékezés tele olyan élményekkel, tapasztalatokkal, amelyekből várostörténeti jelentőségű információkat szűrhetünk le. Ez a sajátos szöveg kínálta a lehetőséget, hogy a korabeli Vásárhelyet egy kicsit más szemszögből mutassam be” – emlékszik vissza Terendi Viktória a kötet megszületésének körülményeire.
A szerző egy fontos változásokat hozó időszakba szeretett volna bepillantást adni a kötettel, ezáltal kiegészítve, bővítve a már meglévő ismereteket, miközben Kiss Lajos néprajzkutató, múzeumigazgató emlékét is öregbíti. A könyv segítségével ma már nem létező vagy teljesen átalakult vásárhelyi helyszínekre is ellátogathatunk, például a mázsaházba, a nyári színkörbe, a közfürdőbe vagy az egykori Népkert ligetes köröndjére.
(Borítókép: Tornyai János Múzeum)