Ő volt az első női rendező, aki megkapta a Berlini nemzetközi filmfesztivál nagydíját, az Arany Medvét. Akkoriban a világ mint jeles feminista alkotót tartotta számon. A díjazott film, az 1975-ben bemutatott Örökbefogadás egy kamaszlány és egy negyvenes éveiben járó nő különleges kapcsolatát mutatta be. Mészáros Márta következő filmjében, a Kilenc hónapban Monori Lili a kamerák előtt szülte meg a fiát, de a történet nem csak ezért keltett hullámokat. Ezüst Medve, Cannes-ban a filmkritikusok díja, számtalan elismerés nemzetközi fesztiválokon. Balázs Béla- és Kossuth-díj – hatalmas életmű.

Fotó: Wikipedia

A 93. születésnapját ünneplő művész olyan világsztárokkal dolgozott, mint Isabelle Huppert, Marina Vlady, Vlagyimir Viszockij, Anna Karina. És persze a férjével is, a lengyel Jan Nowiczkivel, akire többek között Nagy Imre megformálását bízta A temetetlen halottban. Mészáros Márta mindig hozzászólt közelmúltunk történelmi eseményeihez. Készített filmet vészkorszakról, az ötvenes évekről, a forradalomról, és filmen dolgozta fel az orosz katonák által meggyalázott nők sorsát is.

Az Árvácskában feltűnt Czinkóczi Zsuzsával is több filmet forgatott, így a Napló-sorozat epizódjait, melyben saját történetét dolgozta fel. Kapcsolatukra jellemző, hogy tavaly a Magyar mozgókép fesztiválon Czinkóczi Zsuzsa vette át a rendezőnőnek ítélt életműdíjat.

Életműdíjat az Európai Filmakadémiától is kapott, ezzel ismerték el az európai filmművészetért végzett szolgálatát.

Kiemelt kép forrása: Fortepan