Tapolcai-tavasbarlang
Tökéletes választás, ha családi programot keresünk, gyerekekkel együtt is könnyedén bejárható. Egy 1903-as kútásás közben fedezték fel az ország egyetlen tavasbarlangját, amit 1912 óta villanylámpák fénye mellett járhatnak be a látogatók. A karsztvíz által kialakított barlangrendszer teljes hossza 3280 méter, ebből jelenleg egy közel háromszáz méter hosszú szakaszt barangolhatunk be, a nagyobbik része ugyanis víz alatt van. Ha visszamerészkedünk a felszínre, mindenképpen szánjunk időt a barlang felett elhelyezkedő látogatóközpontra, ahol tíz termen keresztül ismerkedhetünk a barlangok rejtélyes világával, a gyerekeket kúszóbarlang várja, a 3D-s kisfilmek segítségével pedig rengeteg érdekes dolgot tudhatunk meg a barlangok kialakulásáról, fajtáiról és élővilágáról.
Csodabogyós-barlang, Balatonederics
Ez a barlang azoknak ajánlott, akik nem riadnak vissza a világítás hiányától, és attól, hogy néhol bizony csúszva-mászva, négykézláb kell majd közlekedni. Balatonederics közelében, a Keszthelyi-hegység délkeleti részén nyílik a fokozottan védett Csodabogyós-barlang, mely a bejárat mellett is látható szúrós csodabogyó nevű cserjéről kapta nevét. A barlang jelenleg ismert járatai hat kilométer hosszúak, a barlangtúrák azonban csupán a töredékét érintik ennek a hossznak. Járatai főként a tektonikus mozgásoknak köszönhetően jöttek létre, melynek köszönhetően sok terem, kisebb-nagyobb akna és hasadékfolyosó található benne. Mivel a barlang nincs kivilágítva, az alkalmi barlangászoknak a túra ideje alatt overált és fejlámpával szerelt védősisakot kell viselniük. Aggodalomra azonban semmi ok: a túravezetők tapasztalt barlangászok, akiktől a segítségen túl rengeteg információt is kapunk majd a barlangról. Mivel a bejárat autóval nem közelíthető meg, így a kaland már a bő negyvenperces erdei sétával kezdetét veszi.
Lóczy-barlang, Balatonfüred
A Tamás-hegy nyugati oldalában 1882-ben feltárt és 1934-ben megnyitott barlangban a hegységképző erők hatására vízszintes helyzetükből kibillent, látványos mészkőrétegekre bukkanhatunk. Bár az évmilliók alatt meleg források vájták ki a barlang járatait, a bent uralkodó hőmérséklet egész évben tizenkét fok körül mozog. A barlang – mely utcai ruhában, villanyvilágítással és szakszerű vezetés mellett látogatható – különleges akusztikával rendelkezik, melyet izgalmas körülmények között, teljes sötétben ismerhetünk meg.
Meteor-barlang, Bódvaszilas
Egy újabb barlang kalandvágyóknak: a sziklákon lépkedve, kúszva-csúszva, létrákon fel-le mászva, fejünket behúzva haladhatunk végig a Meteor-barlang látogatható szakaszain, míg el nem érjük túránk végpontját, Magyarország második legnagyobb barlangtermét, a Titánok csarnokát. A barlang csak túravezetővel látogatható és ajánlott a jó kondíció. Ha szerencsések vagyunk, akár néhány állatfajt is elcsíphetünk abból a kilencvenből, amelyeknek ez a barlang az otthonuk.
Anna-barlang, Lillafüred
A barlang bejárata Lillafüreden, a Palota szálló alatti függőkert legalsó szintjén, közvetlenül a Szinva-vízesés mellett található. 1951-ben védetté, majd 1982-ben fokozottan védetté nyilvánított barlang egyike a világ három, nagyközönség által is látogatható mésztufabarlangjának. Teljes hossza 568 méter, ebből 200 méter látogatható. A barlang lezárt területén fakadó, rendkívül bővizű Anna-forrás Miskolc ivóvízellátásának jelentős részét biztosítja. Utunk folyamán nemcsak mutatós mészkőalakzatokat csodálhatunk meg, hanem növényi fosszíliákat, azaz megkövesedett növényeket is. A könnyed vezetett túrán bejárható barlangszakaszokban nagy valószínűséggel az ott élő denevérekkel is megismerkedhetünk majd.
Pál-völgyi barlang, Budapest
A túra Magyarország leghosszabb összefüggő barlangrendszerében igencsak kalandosnak ígérkezik, ugyanis nincs világítás és kiépített járdarendszer sem, így a lelkesedésünk mellett az ügyességünkre is szükségünk lesz. A látogatók számára elérhető ötszáz méteres szakasz azonban a szakavatott vezetőknek köszönhetően mindenféle előképzettség nélkül is könnyen teljesíthető. Miközben a szépséges cseppkövekben gyönyörködünk, felfedezzük a Színháztermet, a Meseországot és megismerkedünk a Boszorkánykonyha legendájával, a barlang keletkezéséről is megtudhatunk néhány érdekességet.
Aggteleki Nemzeti Park
A világörökség részét képző, földrajzilag összefüggő egységet alkotó Aggteleki- és Szlovák-karszton jelenleg több mint 1400 barlang ismert, melyek közül 280 nyílik hazánk területéről. Az Aggteleki Nemzeti Park két barlangja is világrekorder: a huszonöt kilométeres kiterjedésű Baradla–Domica-barlangrendszer a mérsékelt égöv leghosszabb aktív patakos barlangja, nem mellesleg Magyarország legrégebben kutatott, legismertebb, évszázadok óta látogatott cseppkőbarlangja, az ötszázhárom méteres tengerszint feletti magasságban elhelyezkedő Szilicei-jégbarlang pedig a világ legalacsonyabban fekvő jégbarlangja. A Meteor-barlang bár nem világrekorder, hazánkban egyedülálló, ugyanis itt található Magyarország egyik legnagyobb földalatti terme, a Titánok csarnoka, mely nevét a közepén található hatalmas méretű cseppkövekről kapta. Az Aggteleki Nemzeti Park barlangjai rengeteg különféle kirándulásra kínálnak lehetőséget: ha egy szűk órás könnyed sétára vágyunk, jó helyen járunk, azonban itt az is garantáltan megtalálja majd a számítását, aki akár hat órát is egyhuzamban a föld alatti barangolással töltene.
Szemlő-hegyi-barlang, Budapest
Budapestet akár a barlangok fővárosának is nevezhetnénk, ugyanis ez a világ egyetlen olyan fővárosa, amely alatt komplett barlangrendszerek találhatóak, az eddig ismert barlangok száma pedig a kétszázhoz közelít. A Pusztaszeri úton található Szemlő-hegyi-barlang egy igazi gyerekbarát kirándulóhely, ahol a legkisebbek is bátran megismerkedhetnek a barlangok csodálatos világával. A jelenleg 2200 méter hosszban feltárt rendszernek egy háromszáz méteres szakasza látogatható, melyen kényelmes betonjárdák és lépcsők vezetnek végig, miközben az évmilliók során kialakult gyönyörű kőképződményekben gyönyörködhetünk. Ha pedig vevők lennénk egy kis borzongásra, a vezetett túra egy pontján még a teljes sötétséget is megtapasztalhatjuk. A felszínre visszaérve érdemes elidőzni a geológiai tanösvényen, a gyerekek pedig a jól kiépített játszótéren vezethetik le a föld alatti túra izgalmait.
Barlangfürdő, Miskolctapolca
Itt nem kell fárasztó túrára számítanunk, hanem épp ellenkezőleg, kedvünkre lazulhatunk a sok ezer éves, természet alkotta barlangjáratokban. A hegy mélyéből érkező, 30 fokos víz és a barlangban uralkodó mikroklíma gyógyhatású, amit már évszázadokkal korábban is hasznosítottak: a miskolctapolcai fürdő legelső épületét 1743-ban emelték, attól kezdve folyamatosan használatban vannak a kacskaringós termek. A fürdő többszöri átépítést követően 2005-ben nyerte el mostani, különleges, labirintusszerű formáját.
Tettyei Mésztufa-barlang
Itt ne keressünk cseppköveket, ez ugyanis nem karsztos eredetű, hanem édesvízi mészkőből keletkezett. A barlang tereinek egy részét emberi tevékenység formálta, ugyanis a jól megmunkálható mésztufa kiváló épületalapanyag, ezért évszázadokon át bányászták a környéken. Azonban nem csupán dolgozni jártak oda elődeink, a 19. századig számos barlanglakást alakítottak ki a mésztufában. A barlang vezetett túra keretében járható be: megnézhetjük, hogy milyen is volt egy ilyen barlanglakás, egy terepasztalon megérthetjük a karsztosodás folyamatát, egy rövidfilm segítségével érdekes információkat tudhatunk meg a barlang kialakulásáról, és korabeli fotók segítségével követhetjük végig, mennyit változott a táj az elmúlt száz évben. A barlangban a hőmérséklet télen-nyáron 14 fok körül van, így még a legforróbb nyárban is érdemes egy meleg pulóverrel indulni a föld alatti kalandra.