Melyek voltak az ókorban elterjedt szőlőfajták? Vajon hogy művelték a szőlőt a modern gépek és növényvédőszerek felfedezése előtt? Miként zajlott a feldolgozás folyamata? És miben tárolták a bort sok száz évvel az acéltartályok megjelenése előtti időkben? Ezekre és még számos izgalmas kérdésre is választ kaphatunk a múzeumpedagógia-foglalkozások során, míg a kézművesalkalmakon festménytöredékeket és keramikusok segítségével amforákat készíthetünk majd.
Érdemes részt venni a római tunikákat felvonultató divatshow-n is, illetve a hagyományőrző csoportok harcászati és fegyverbemutatóin; e napon azt is felelevenítik, hogy milyen lehetett az ókori kocsmázás, melynek végén egy összezördülésnek is szemtanúi lehetünk.
Délután borászati bemutatóra várják az érdeklődőket, majd tárlatvezetésre indulhatunk a Villa Romana Baláca gyönyörűen felújított tereiben, ahol Kovács Loránd Olivér régész, a kiállítóhely szakmai vezetője lesz a kalauzunk.
Mediterrán hangulat, szenzációs mozaikpadlók, lenyűgöző falfestmények – az egykori Pannonia elevenedett meg Balácapusztán | Magyar Krónika
A Balaton-felvidék határán, Balácapusztán található különleges régészeti park egy Közép-Európa-szerte egyedülálló római villagazdaságnak ad otthont.