A DiabTrend alkalmazás két magyar fiatal, Havlik Tamás és Havlik Marcell fejlesztése.
Tamás mérnökként, Marcell pedig programozóként nemcsak az 1-es típusú cukorbetegeknek segítenek, de a folyamatos fejlesztéssel mindenki felé nyitnak, aki a tudatos táplálkozás útját választja

Hogyan merült fel az ötlet, hogy a felhasználó vércukorszintjének alakulásáról személyre szabott előrejelzést adó alkalmazást fejlesszenek?
Havlik Marcell: Tudományos érdeklődésből vágtunk bele. Mérnökként olyan területet kutattam, ahol az okosalgoritmusok alkalmazásához sok adat áll rendelkezésre, a vércukorszint elemzése pedig épp ilyen téma.

Hogyan lett az alkalmazásból startup?
H. M.: 2018-ban megnyertük a Brain Bar fesztivál BlastOff! startupversenyét. Itt annyi kedvező visszajelzést kaptunk, és a zsűri lelkesedése akkora plusztöltetet adott, hogy úgy éreztük, érdemes belevágnunk a projektbe.

Mára a Diabrend tudatos táplálkozást támogató alkalmazássá bővült.
Havlik Tamás: Az elfogyasztott élelmiszerek mennyisége, azaz a bevitt energia, az élelmiszerek minősége, a táplálék összetétele, az ételek elkészítésének módja, a táplálkozás rendszeressége mind olyan tényező, amely meghatározó szerepet játszik az életminőségben. Ennek tudatosítása nagyon fontos. Azt kerestük, hogy mindehhez mire van igazán szükségük az érintetteknek, és mivel tudjuk a legjobban segíteni őket. Ezek alapján végeztük a fejlesztéseket. Most már a felhasználó nemcsak a naplózott adatai alapján kapja az elemzéseket, de például ha az alkalmazásban elindítja a kamerát, az képes azonosítani az ételt, sőt megállapítja, hogy hány gramm, és abból automatikusan kiszámolja a szénhidrát-, fehérje- és zsírtartalmát is. Sok-sok tudatos étkezést támogató anyaggal, tanáccsal, tippel is bővítettük, és még egy receptadatbázis is a felhasználók rendelkezésére áll, amelyet folyamatosan kiegészíthetnek a saját receptjeikkel is.

Hogy érvényesülnek a piacon?
H. M.: Magyarországon egész jól, ami talán annak köszönhető, hogy építjük, támogatjuk a közösséget, rendszeresen részt veszünk rendezvényeken, van egy lelkes felhasználókból álló csoportunk is a Facebookon, amelynek tagjai mindenről visszajeleznek. A külföldi piacra egyelőre az online térből tudtunk belépni, tizennyolc ország tizenhárom nyelvén vagyunk jelen. Szeretnénk, ha Európa-szerte népszerű lenne az alkalmazás.

Mik a tervek?
H. M.: A legfontosabb, hogy minél több segítséget és támogatást tudjunk nyújtani az érintetteknek. Szeretnénk továbbfejleszteni az adatelemzést, célunk, hogy az alkalmazás használatával egyszerűbben és pontosabban tudjanak naplózni az érintettek. Nagy tervünk az applikáció gamifikációja, azaz játékosítása is, amelyet 2023-ra tűztünk ki. Bár a cukorbetegek egy része jó terápiát követve, életmódváltással képes javítani az állapotán, sok esetben nem lehet kilépni belőle. Tudjuk, hogy a diabétesz nehéz és kihívásokkal teli betegség, és sokat számítana, ha nem monoton, stresszes feladatként élnék meg az alkalmazás mindennapos használatát. Szeretnénk minél jobb élménnyé tenni és minél izgalmasabbá varázsolni a naplózást, s közben igyekszünk folyamatosan pozitív megerősítést is nyújtani a felhasználóinknak.