Mióta az ember lánya nem hajol naponta a hímzőrámája és a szövőszéke fölé, a férfiak egy része pedig nem farag asztallábat, kamrai polcot és kukorica csuhéból sem kell babát készítenie a kislányoknak, ökrös szekérkét a fiúknak, a legtöbb felnőtt legfeljebb a telefon nyomkodásakor használja a kezét. És közben vágyakozik rá, hogy tárgyiasult formában is használja a kreativitását.
Nem volt mindig így, hiszen egy régi parasztember használható tudások valóságos, két lábon járó tárháza volt. Gyékényt font, faragott, gyalult, az asszonyok szőnyeget és takarót szőttek, a használati tárgyak jó részét évszázadokon át házilag állították elő.
A Hagyományok Háza már évekkel ezelőtt ráérzett arra, sokakban ébredt fel a vágy arra, hogy tetszetős és hasznos tárgyakat alkossanak, ezért kézműves tanfolyamokat hirdettek meg a kedvelt népi mesterségek köréből, amely kurzusok némileg emlékeztetnek a régi inasok képzésére.
Például abban is, hogy itt is készültek mestermunkák, és ezekből most kiállítás nyílik a budapesti Corvin téren. A Hagyományok Háza népi kézműves szakképzésének nemezkészítő, kosárfonó, takács, szőnyegszövő és gyékény-, szalma- valamint csuhétárgy készítő mesterségeit elsajátító tanítványok – illetve már mesterek – mutatkoznak be legjobban sikerült darabjaikkal, megmutatva, hogy bárki más is szép reményekkel kezdheti el ezen mesterségek elsajátítását.
A látogató is kap ízelítőt a szakmai fogásokból, és abból is, milyenek a gyűjtőutak, sőt, ahhoz is kap ötleteket, hogyan illeszthetőek bele ezek a míves tárgyak a modern otthonokban, enteriőrökbe.
A kiállítás 2024. július 12-én 10 órakor nyílik meg és szeptember 25-ig lehet megtekinteni a Hagyományok Háza Kallós Zoltánról elnevezett kiállítóterében.
Fotók: Hagyományok Háza