A szoptatás világhetén fontos elmondani, hogy a szoptatás presztízse és aránya Magyarországon jó darabig megnyugtató volt, ám a helyzet jelenleg nem rózsás. Bár pontos adatok nincsenek, úgy tűnik, a féléves magyar gyerekek közel fele kap csak anyatejet, holott az első hat hónapban a legjobb az lenne, ha csak ezzel táplálnák őket. Egyértelműen növekszik a tápszerfogyasztás, elterjedt gyakorlattá vált a szülészeten az első életnapokban adott tápszeres pótlás. Csakhogy a tápszer mindig ugyanolyan, nem alakul át a dobozban, az anyatej pedig folyamatosan alkalmazkodik a gyerek igényeihez. Az írás szakértője W. Ungváry Renáta szoptatási tanácsadó, a Semmelweis Egyetem adjunktusa.
Az anyatej melletti érveket ezúttal pontokba szedtük.
- Az anyatej jobb, mint a tápszer? Ez nem is kérdés! Az anyatej sokkal jobban hasznosul, szívódik fel, mert tartalmazza a saját alkotóelemei emésztéséhez szükséges enzimeket is. Például lipázt és különféle, a fehérjék emésztéséhez szükséges proteázokat. A kutatások jelenleg az anyatej több mint kétszáz összetevőjét derítették fel, és még nincs vége a sornak!
- Minden ízében más? Igen! A szoptatott gyermek az anyatejen keresztül ismerkedik a család étkezési kultúrájával, a családi ízvilággal, hiszen a tejen keresztül eljut hozzá az anya által fogyasztott ételek aromája.
- Vajon igaz az állítás, miszerint a szoptatott babáknak még a legmelegebb időszakban sincs szükségük teára? Bizony az, a tej ugyanis az első kortyok alatt még hígabb, vagyis tökéletes szomjoltó, így napjában többször is, igény szerint lehet inni belőle.
- Csak akarni kell, és sikerül? Nem egészen… Bár a tudás, a valós ismeret fontos, különösen a tévhitek ellen, de legalább ennyire számít, kap-e az anya megfelelő támogatást, gyakorlati segítséget a szoptatás során, ha nehézségei támadnak. A szoptatás nagy ellenfele a bizonytalanság és az aggódás.
- Jól állunk? Van, amiben nagyon is. A magyar anyavédelmi törvények, az, hogy sokáig otthon lehet maradni a kicsivel, ideálisak a szoptatás szempontjából, e tekintetben abszolút a világ élvonalához tartozunk.
- Rég volt, jó volt? A magyar hagyományokban mélyen gyökerezik a szoptatás, gondoljunk csak Fehérlófiára, akit az édesanyja háromszor hét éven át táplált a melléből. Vagy arra a népmesére, ahol az egymástól elszakadt testvérek az anyatejjel sütött pogácsa ízéről ismerték fel egymást.
- Koraszülötteknek is ez a legjobb? De még mennyire! A korábban megszületett babáknak „készült” anyatejben több a fehérje, az immunanyag, a nátrium, a kalcium és a vas, mert nekik erre van a legnagyobb szükségük.
- Hogyan hat az immunrendszerre? Az anya szervezete ellenanyagokat termel azokkal a fertőzésekkel szemben, amikkel találkozik. És mert a gyereke is nagy eséllyel ugyanezekkel találkozik, az ellenanyagokat megkapja az anyatejben. Van fájdalomcsillapító és a kellő időszakban altató hatása is.
- Lehet egyszerre két gyereket anyatejjel táplálni? Lehet. Ikreket is és testvéreket is. Ha a szülés idején az anya szoptatja még nagyobbik gyermekét, akkor tejének fehérje- és zsírtartalma megemelkedik, hogy elegendő tápanyag jusson mindkét gyerkőcnek. Vagyis nemcsak a mennyisége, hanem a minősége is változik. És ha a nagyobbik gyermek szoptatása befejeződik, az anyai test ezt is tudja követni: a tej paraméterei visszaállnak arra a szintre, amely egy gyermek szoptatása esetén a legmegfelelőbb.
- Mit gondoljunk a cumisüvegről? Azt, hogy valójában igen ritkán lenne csak szükség rá. Azon is gondolkodjunk el, hogy a hétköznapokban cumisüvegből etetést vagy szoptató nőt látunk-e gyakrabban. Még a mesekönyvekben is cumisüvegeznek, nem beszélve a játékboltokról, ahol a babákat játékcumival és cumisüveggel árusítják. Nagy Britanniában törvény biztosítja a nyilvános szoptatás jogát, ami azért is fontos, hogy az anyák ne úgy gondoljanak a szoptatásra, mint olyasvalamire, amit csak otthon a négy fal között lehet végezni.
- Van konklúzió? Van! Csodaszer van a kezünkben – illetve a testünkben –, éljünk vele!