Öt év elteltével ismét konferenciát szervez a Magyar Kultúráért Alapítvány a Magyar Pálos Renddel közösen Budapesten. Céljuk, hogy a múltbeli értékekre épülő, de a jövőt és a fejlődést szolgáló kezdeményezéseket mutassanak be.

A pálos rend több olyan történelmi és épített örökséggel rendelkező településsel tartja a kapcsolatot, amelyeken keresztül a pálos lelkiség üzenete a nagyközönséghez is egyre szélesebb körben jut el. Így válhat a történelmi múlt – megfelelő tolmácsolással – jövőbe mutató erőforrássá. Ennek lehetőségeit szeretnék a konferencia keretében megmutatni.

A szakmai előadások során igyekeznek jó példákat bemutatni a meghívott előadók, a pálos vonatkozású helyszíneket üzemeltető tulajdonosok. Egyre több ilyen követendő példa található egykori kolostorok és romok újjáélesztésére, újjáépítésére. A tudomány és a múzeumok körén túl még a természetjárásban is összeköthetőek a pálos települések – erre kiváló példa a nemrég kialakított Pálos út – A Természetben a Természetfelettivel kezdeményezés.

A Pálos 70 teljesítménytúra és zarándoklatról készült cikkünk alább olvasható:

Pálos lábbal – zarándokút a Pilisben | Magyar Krónika

A Pilisben alakuló magyar szerzetesrend, a pálosok nyomain barangoltunk Pilisszentkereszttől Pilisszentlélekig Molnár András túravezetővel, a Viator Természetjáró és Kulturális Egyesület elnökével.

A konferencia első napja rendtörténeti felvezetéssel indul, majd megtudhatják a résztvevők, hogyan képezhet egy régész hidat a múlt és jelen között. A tudományos előadásokon túl a pálos romokat a beruházók, építészek mutatják be saját szemszögükből, hogy milyen fejlesztési, illetve állagmegóvási lehetőségek állnak rendelkezésükre. Ezen felül építészeti és hasznosítási gyakorlatokat és a fiatal építészek megszólításának lehetőségeit ismertetik az előadók.

A második napon a vallásturizmusban rejlő lehetőségek kerülnek terítékre, az érdeklődők megismerkedhetnek a pálos tematikus utakkal, valamint koncepciókat hallhatnak a pálos települések és a magánszektor nézőpontjából. Megszólalnak a jó példával elől járó pálos települések polgármesterei és a nemzeti parkok igazgatóságai is. Bemutatják jövőbeli terveiket, elképzeléseiket. Végezetül arról is szót ejtenek, hogy a pálosok lelkisége, szolgálata mivel járulhat hozzá a jövő építéséhez. Lezárásképpen Puskás Antal tartományfőnök beszél majd a pálosok jelenéről.

A konferencia mindkét napja zenei programmal végződik. Az első napon „A rózsafa éneke” zenetörténeti időutazáson vehet részt a nagyközönség, ahol két hungarikumnak számító hangszerünk szólal meg, Erdő Zoltán Erdélyi Magyar Örökség Díjas tárogatóművész és Lisztes Jenő cimbalomművész szólójátékában, amelyet az Anima Musicae Kamarazenekar tagjaiból álló vonósötös kísér. A második napon – a konferencia zárása képpen – a pálos világi közösség előadásában hallhatunk a megbocsájtásról. A felolvasott szövegek elmélkedések és közbenjáró imádságok, melyek között Petrás Mária éneke és Bíró Ferencné Gesztelyi-Nagy Judit a világi közösség vezetőjének fuvolajátéka segíti az elmélyülést.

A Petrás Máriával készült interjúnkat itt olvashatja:

Felborult az egyensúly a szakrális és a materiális világ között | Magyar Krónika

Petrás Mária keramikusművész a Mindenség és az ember eredendő kapcsolatáról

A konferencia időpontja: szeptember 12-13. csütörtök-péntek 9.00 órától
Helyszíne: D50 Rendezvényközpont (Esztergom-Budapesti Főegyházmegye, 1071 Budapest, Damjanich 50.)
A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött!
Regisztráció: rendezveny@matine.hu
Információ: +36 20 312 5925