Barokk-rokokó csodavilág
Az Esterházy család a második világháború végéig a kastélyegyüttesben lakott, akkor azonban a szovjet hadsereg költözött be egy időre az épületbe. A berendezést széthordták, eltüzelték, az épületre pedig a tipikus huszadik századi kastélysors várt, raktárként használták, majd egyik szárnyába iskola, a másikba kutatóintézet költözött. 1957-ben, Joseph Haydn halálának százötvenedik évfordulóján az épületet múzeumként megnyitották, majd több ütemben felújították. A 2000-es évek folyamán és az 2010-es évek elején újult meg a kastély kápolnája, homlokzata, négy legszebb díszterme, marionettszínháza, narancsháza és tiszttartói háza.
2016 és 2019 között született újjá nyugati szárny. A világjárvány miatt végül 2021 nyarán átadott épületrésszel ezer négyzetméter felújított kiállítótérrel bővült a kastély. A képtárat és porcelánkabinetet, valamint a nyugati patkószárnyat az Esterházy-kastélyt leíró könyv, az 1784-ből származó Beschreibung des Hochfürstlichen Schlosses Esterháß im Königreiche Ungern alapján hitelesen állíthatták vissza napjaink korszerű tervezői újragondolása mentén. A nyugati szárnyban három új kiállítás várja az érdeklődőket. Az Esterházy-képtárban a hercegi gyűjteményből ötvenegy festmény látható, eredeti, neves barokk művészek képei mellett helyet kaptak Balló Ede világhírű alkotásokat – Rembrandt-, Goya- és Tiziano-műveket – bemutató hiteles másolatai is. A porcelánkabinetben tárolták a hercegi család látványosságnak szánt díszporcelánjait, ma a restaurált szobában a fertődi Esterházy-műtárgygyűjteményből közel négyezer porcelán, köztük ritka, sőt egyedi darabok is megtekinthetők. Az Esterházy Galériában két kortárs képzőművész, Boldi és Incze Mózes alkotásait bemutató Idővonzatok – Modulated Time című kiállítás új, üde színfoltot jelent a kastélyban. A művészetpártoló főurak már a 18. században a legnevesebb alkotók remekeit mutatták be itt, a galéria és jelenlegi kiállítása ezt az eszmeiséget viszi tovább.
A fertődi Esterházy-kastély most is a csodák kimeríthetetlen forrása. A látogatók pazar látványt és szellemiségében is hatásos élményanyagot kaphatnak az Esterházy „Fényes” Miklós által megálmodott barokk világból. A kastélytúrákon bebarangolhatják az épületegyüttes középrészét és annak négy dísztermét: a nyári ebédlőt, a sala terrenát, a Haydn-termet, valamint az Apolló-termet. A túra része még a kastélykápolna és Az Esterházyak mesélő kincsei című kiállítás. „A kastély világa izgalmas mindenkinek, különösképpen azoknak, akiket vonz a barokk-rokokó időszak világa, és azoknak is, akiket a zenetörténet, Joseph Haydn munkásságának helyszíne, életműve, valamint az Esterházyak fényűző élete érdekel” – mondja Egresitsné Firtl Katalin, az Eszterháza Kulturális, Kutató- és Fesztiválközpont ügyvezetője.