Néprajzi Múzeum új épületét a világ legjobb kortárs épületei között tartják számon, nem véletlen, hogy a 18. Velencei építészeti biennálé magyar pavilonjának fókuszában is ez az épület áll. Ahhoz azonban, hogy a Ferencz Marcel tervezte rendkívüli épület megvalósulhasson, a múzeumnak 2018 és 2022 között négy és fél évre be kellett zárnia kapuit a közönség előtt. Azonban a zárvatartás korszaka is termő időszaknak bizonyult, a Néprajzi Múzeum gyűjteménye ugyanis a költözés alatti rendhagyó munkakörülmények ellenére is gyarapodott. A nagy jelentőségű szerzeményeket a Zárvatermő című kiállítás mutatja be.
A budapesti Néprajzi Múzeum nemcsak Európa egyik jelentős szakmúzeuma, de új épületének köszönhetően a világ egyik legkorszerűbb etnográfiai intézménye. A múzeum az elmúlt százötven év alatt közel negyedmillió műtárgyat, több millió oldalnyi páratlan archívumi anyagot, többszázezres fotótárat, óriási szakkönyvtárat és olyan különleges és érzékeny kollekciókat, mint például a több ezer hímes tojást magába foglaló hatalmas gyűjtemény, hozott létre.
Bár az intézmény nem tervezte a műtárgyállomány gyarapítását a zárvatartás időszakában, mivel a hatalmas értéket képviselő gyűjtemény biztonságos átköltöztetésére tervezett koncentrálni, olyan lehetőségek adódtak, amelyeket nem lehetett kihagyni. Így olyan értékes és izgalmas tárgyak és archívumi anyagok kerültek a múzeumba, mint az 1361 darabos Román-gyűjtemény és a 671 darabos Knopp János-kollekció, a 17. századi céhláda vagy a 18–19. századi szakrális tárgyak. A két nagy magángyűjtemény megvásárlása mellett ajándékok révén, terepmunkák és afrikai helyszíni gyűjtés eredményeivel is gazdagodott a múzeum.
Az új darabok keletkezési idejük és készítési technikájuk szempontjából is sokfélék, így az intézmény gyűjteményeinek jelentős része – például az Afrika-gyűjtemény mellett az állattartással, a mesterségekkel és a táplálkozással kapcsolatos, a bútor-, az egyházi, a kerámia-, valamint a textil- és viseletgyűjtemény is – gyarapodhatott. A Zárvatermő időszaki kiállításon mindebből közel háromszáz tárgyat tekinthetnek meg az érdeklődők.
A fotók forrása: Néprajzi Múzeum