Ragadjunk tűt és cérnát!
A Budai Alkotóműhelyben izgalmas kurzusokon vehetünk részt, vagy akár hosszabb tanfolyamok során ismerkedhetünk meg a varrással. A foglalkozásokon három pedagógus édesanya segítségével készíthetünk egyedi táskákat és ruhadarabokat. A budaörsi műhelyben szeretettel várják a kisebbeket is, nekik nyaranta táborral is készülnek a szervezők. Kezdésnek ajánljuk a roll up táska varró workshopot, ahol saját ízlésünk szerint készíthetjük el legújabb hátizsákunkat.
Tipp: Nem kell feltétlenül a fővárosba utazni, hogy kipróbáljuk magunkat a textilművészet területén: Debrecenben például a Vintage Varróműhely kínál izgalmas kurzusokat, amelyeken egyedi kiegészítőinket alkothatjuk meg.
Fúrás-faragás
Ha inkább a famunkák iránt érdeklődünk, érdemes a Woodivity képzései közül szemezgetnünk. A közösségi alkotóműhelyben ugyanis profi asztalosok segítenek a barkácsolásban. Januárban például legújabb faékszerünk vagy vágódeszkánk elkészítésén dolgozhatunk, de a szabad idősávokban saját ötleteinket is megvalósíthatjuk a szakemberek felügyeletével. Ha pedig valóban megragadott bennünket a famegmunkálás, a Woodiviy hosszabb tanfolyamai lehetőséget biztosítanak a szakma bonyolultabb fogásainak elsajátítására is.
Tipp: Az asztalosmesterség iránt érdeklődők is találnak lakóhelyükhöz közeli workshopokat, hiszen bútorfestő és -felújító kurzusokat sok vidéki városban tartanak, így például a szegedi Otthon Műhelyben, ahol izgalmas bőröndfestő-foglalkozáson is részt vehetünk.
A színház szerelmeseinek
Nem mindenki szeret közönség előtt szerepelni: a lámpaláz leküzdésében azonban sokat segítenek az improvizációs csoportok, ahol többek között azt is megtanulhatjuk, hogyan oldódjunk fel egy nehezebb feladat előtt vagy akár egy ismeretlen környezetben. Szerencsére számos közösséget találunk az ország minden szegletében, ahol játékosan, stressz nélkül sajátíthatjuk el a technikákat. Az Itt és Most Társulat képzésein saját szintünknek megfelelő foglalkozásokon fejleszthetjük kommunikációs és szociális képességeinket.
Tipp: Ha vidéken keresünk hasonló közösséget, vagy gyermekünk szeretné kipróbálni magát ebben a műfajban, akkor érdemes a helyi színház oldalán tájékozódni, mert szinte minden intézménynek van idősebbeknek és fiataloknak szóló drámapedagógiai programja.
Személyes történeteink feldolgozása
A pszichodráma egy akcióelvű, csoportos terápia, amely önismeretünk és konfliktuskezelési technikáink fejlesztésére is alkalmazható. Ahogy Nyáry Péter mentálhigiénés szakember és pszichodráma-vezető fogalmaz: „a pszichodrámában az emlékezetnek mozgósító ereje van, el lehet érkezni egy olyan pontig, ahol az alaptraumával szembe lehet nézni és föl lehet oldani” (korábbi cikkünk). Elsőre talán meglepőnek tűnhet ez a műfaj, de számos példa bizonyítja pozitív hatását.
Tipp: Mivel a terápiás csoportokhoz csak a megadott időpontokban lehet csatlakozni, most érdemes kihasználni az Együtt Műhely januári nyitott foglalkozásait, amelyekre elsősorban gyermekeket és fiatal felnőtteket várnak. Az idősebbeknek szóló és a vidéki programokról a Magyar Pszichodráma Egyesület oldalán tájékozódhatunk.
Az ínyenceknek
Molnár Attila négyszeres magyar barista bajnok 2016-ban nyitotta meg saját pörkölőjét One Eleven néven Sopronban (korábbi cikkünk). A minőségi speciality kávék mestere szívesen továbbadja tudását, ezért saját baristaiskolát hozott létre: hosszabb tanfolyamain a kávékultúra széles spektrumával ismerkedhetünk meg, rövidebb kurzusain, például a Cupping workshopon a kávékóstolás etikettjéről és a fajták közti különbségekről tanulhatunk.
(Kiemelt fotó: Itt és Most Társulat)