Himnusz a szerelemhez címmel ad sanzonestet. Mitől lesz személyes ez a koncert?

Egy ilyen alkalom személyességét csak az adhatja meg, ha átszűrjük magunkon a tartalmakat, amelyeket előadunk, és ez ugyanúgy igaz a prózai és a zenei előadásokra is. Minden kiválasztott dal szerves része kell hogy legyen annak az átadni kívánt mondanivalónak, amiért az előadás létrejött.

1996 körül fordult érdeklődése a dal műfaja és azon belül a francia sanzonok világa felé. Honnan ered ez a vonzalom?

A műfaj fanyar-ironikus hangvétele és a drámaisága  ragadott meg, amely közel áll a színházhoz. A francia sanzonok éneklésekor az előadásmód a legfontosabb, a pillanat megélése.

Saját megzenésített művei mellett rendszeresen válogat olyan előadók alkotásaiból, mint Édith Piaf, Boris Vian, Léo Ferré, Jacques Brel, Barbara vagy Kurt Weill. Van közöttük olyan, akinek művészete különösen közel áll a szívéhez? 

Akiknek a munkáit beválasztom az előadásaim repertoárjába, mind fontosak számomra, hiszen az általuk írt dalok mondanivalójából áll össze az előadás gerince. Ha valakit ki kellene emelni, az Barbara lenne, az ő művei állnak hozzám a legközelebb drámaiságuk és költészetük miatt.

Úgy tűnik, a franciák felé érzett szerelem mélyről gyökerezik: 2006-ban Franciaországban maradt sanzonestjeivel. Miért döntött a külföldi lét mellett?

Amikor kiváló színházak, koncerttermek szerződéseket ajánlanak és értékelik a munkádat,  akkor menni kell és élni kell a vissza nem térő lehetőségekkel.

Ma inkább Budapesten vagy Párizsban él és alkot?

Többnyire Budapesten, és Erdélyben is sok fellépésem van a párizsi munkáim mellett. Visszahúznak a gyökereim, és ez így van rendjén.

Szilágyi Enikő 
Kolozsváron született 1952-ben. Magyar–osztrák származású, nemzetközi hírű sanzonénekes. Színészi karrierjének kezdetén számos elismerést kapott: a legjobb női szereplőnek járó díjat a romániai ifjúsági színházak fesztiválján és ugyanezt az elismerést vehette át a román filmszemlén. Magyarországon az év legjobb színházi színésznőjeként négyszer is nívódíjat kapott. 2002-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével, 2023-ban Jászai Mari-díjjal tüntették ki.

Szilágyi Enikővel készült korábbi interjúnk itt olvasható