A hosszú évek óta elhanyagolt és rossz állapotban lévő Citadella felújítása megkezdődött, több évtizedes adósságot törlesztve Budapest történelmi öröksége iránt, írta Facebook-oldalán a Nemzeti Hauszmann Program. A projekt célja, hogy a főváros egyik legimpozánsabb helyszínét újra a látogatók rendelkezésére bocsássa, ahol mind a hazai, mind a külföldi turisták tartalmasan tölthetik el idejüket.
A felújítás során először a terület állapotfelmérését és régészeti feltárását végezték el. Jelenleg a Citadella külső és belső falainak rekonstrukciója zajlik, több ütemben, és a belső udvar rendbetétele is folyamatban van.
A fejlesztés következtében a zöldfelület másfélszeresére nő, és egy új közparkot is kialakítanak az erődfalon belül.
A munkálatok egyik leglátványosabb elemeként megnyitották a falakat az északi és déli oldalakon. 2022. március 15-étől Magyarország legnagyobb nemzeti lobogója díszíti a Citadellát, emléket állítva azoknak a hősöknek, akik életüket adták a magyar függetlenségért. A Szabadság-szobor mögött egy új, látványos lépcsősor épül, amely közvetlen belépést biztosít az erőd parkjába. Az ágyútoronyban A szabadság bástyája címmel kiállítás készül, tervezését az Art1st Design Studio végzi széles körű szakértői csapat, többek között történészek, múzeumpedagógusok és forgatókönyvírók bevonásával.
A Citadella felújításával párhuzamosan zajlanak a Várkapitányság által végzett munkálatok is, így a Szabadság-szobor restaurálása. A több évtizede elhanyagolt szoborcsoportot felállványozták, lehetővé téve a posztamens és a szobor állapotfelmérési, feltárási és diagnosztikai munkáit. A szakemberek javítják a kőhibákat, az időjárás okozta eróziót, valamint cserélik és restaurálják a kőelemeket. Emellett megtisztítják a szobrok felületét, átvizsgálják a rögzítőcsavarokat, és kijavítják a repedéseket. A fémrestaurátorok jelenleg a belső szerkezeti kötések cseréjét és a külső felületek tisztítását végzik.
A sztálinista Borisz Jofan által tervezett, egykor egy szovjet katona szobrát tartó talapzatra keresztet helyeznek az 1100 éves magyar államiság, a nyugati kereszténység és az európai kultúrkör legfontosabb szimbólumaként.
A Gellért-hegyi Citadella Budapest egyik legismertebb történelmi épülete. Az erődítményt a Habsburgok 1851 és 1854 között emelték mint stratégiai védelmi létesítményt; a célja az volt, hogy a felkelések és forradalmak esetén biztosítsa a monarchia uralmát. Az építkezés során a megerősített falak, a vastag kőépületek és a hatalmas ágyútorony kiemelkedő szerepet kapott. Az épület történelmi jelentősége mellett számos nemzetközi és hazai esemény színhelyéül szolgált, és mára Budapest egyik szimbólumává vált.
A Citadella tetején álló Szabadság-szobor pedig Budapest egyik legismertebb emlékműve. 1947-ben állították fel az ország szabadságáért harcoló katonák iránti tisztelet jeléül. A tervező Kisfaludi Strobl Zsigmond, a kommunista korszak ikonikus szobrásza volt, a mű stílusában tükröződik a háború utáni politikai és társadalmi légkör.
A restaurálási munkálatok befejezését követően megkezdődik a szobor körüli új terasz kialakítása, amely összhangban lesz a Citadella megújuló külső és belső közparkjaival. A projekt több szakaszból áll, és várhatóan 2026-ra fejeződik be, ekkorra tervezik a kiállítás megnyitását is.
Kiemelt kép: A Citadella látványterve (Forrás: Nemzeti Hauszmann Program/Facebook)