Sárkány éve lampionfesztivál a Biodómnál
Megtekinthető február 24-ig
Fővárosi Állat- és Növénykert

A Sárkány éve lampionfesztivál egy színes és varázslatos világba vezet, amely a fény és árnyék fantáziájával várja a látogatókat. Az Állatkerti körúton lévő Biodóm kertjében és épületében több száz lampion fényét követve léphetünk be egy csodálatosan színes, állatok szépségét megragadó, látványos világába minden nap 17 és 21 óra között. A kínai naptár szerint 2024 a sárkány éve, így a fesztivál központi eleme szorosan kapcsolódik a kínai újévhez. A lampionok hatalmas képekké, gyakran öt-nyolc méteres kompozíciókká állnak össze, melyeknek olykor mi magunk is részesei lehetünk. Vannak a kínai kulturális hagyományhoz, a klasszikus kínai remekművekhez vagy a keleti mitológiai történetekhez kapcsolódó installációk, de a látogatói sétányon haladva karibi flamingókkal, sarkvidéki jegesmedvékkel, játékos csimpánzokkal, egzotikus állatokkal, illetve ragyogó virágokkal és színes pillangókkal is találkozhatunk.

Françoise Gilot: Felszálló főnix 
Megtekinthető február 4-ig
Budapest, Műcsarnok

Françoise Gilot nyolc évtizedet felölelő festészeti munkássága mellett számos művészetelméleti könyvet írt, verseskötetet publikált és illusztrált, tanított egyetemen, táncelőadásokhoz készített díszlet- és jelmezterveket. Sokoldalú és művelt személyisége magával ragadta a környezetét, jelenléte betöltötte az őt körülvevő teret. A Műcsarnok kiállítása a művész Európában valaha megrendezett legátfogóbb bemutatkozásának tekinthető. Az egészen korai, még a pályaindulást reprezentáló művektől kezdve az életmű kései szakaszát jelentő 2016-os papírmunkákig Gilot főbb korszakai, témái és sorozatai mind felvonulnak. Olyan meghatározó momentumai villannak fel az életműnek, mint a kezdeti, még a Picasso mellett töltött időszakából származó drámai önarcképe, a legendás párizsi Mourlot-műhelyben készített egyik első litográfiája, a nyolcvanas évek monumentális lebegővásznai vagy a kilencvenes évek kiemelkedő fontosságú sorozatának, a Vándornak darabjai, melyek hosszú idő után újra együtt láthatók. 

Megismerni a fényt
Látogatható egész évben
Budapest, Light Art Museum, Hold utcai piac

A LAM, vagyis a Light Art Museum az év bármely szakaszában különleges program lehet, viszont mivel az egész hely a fény köré épül, keresve sem találhatnánk jobb időszakot a felfedezésére, mint a fényben rendkívül szegény januárt. A Hold utcai piac csarnokában izgalmas műtárgyakkal, lehengerlő installációkkal, emblematikus modern és kortárs műalkotásokkal találkozhatunk. A kiállítás több mint negyven nemzetközileg jegyzett alkotó művein keresztül a fényt mint fizikai és természeti jelenséget, a technológiai fejlődés indikátorát és szimbolikus jelentéstartalommal felruházott kulturális konstrukciót igyekszik bemutatni, hogy egy kicsit közelebb kerüljünk a szupernovák, a fekete lyukak, a párhuzamos univerzumok és a kristályszerkezetbe záródott északi fény megértéséhez. 

Jégvilág
Megtekinthető február 18-ig
Budapest, Magyar Természettudományi Múzeum 

Idén télen az eddigieknél is izgalmasabb attrakcióval találkozhatnak a Magyar Természettudományi Múzeumban az érdeklődők: a kiállítóhely nemcsak téli tematikájú kiállítással, hanem egy új jégpályával is várja látogatóit. A korcsolyázás szerelmesei így összeköthetik az aktív időtöltést a természettudománnyal, és miután siklottak a jégpályán, bepillantást nyerhetnek a jégkorszaki és a sarkvidéki élővilág titkaiba, kihalt vagy veszélyeztetett állatfajainak világába.

Csató József: Kollekciók. Na milyen volt Afrika? 
Megtekinthető január 31-ig
Budapest, Einspach Fine Art & Photography

Az Einspach Fine Art & Photography december 15-én megnyílt kiállításán Pogány János gyógyszerész és felesége egykori kollekciójához tartozó, a hatvanas-hetvenes években Nigériában gyűjtött bronz- és faszobrok láthatóak. Ehhez az anyaghoz kapcsolódnak Csató József legújabb művei, melyek a Deák Erika Galéria jóvoltából láthatóak az Einspachban. A párosítás nem szokatlan a művészettörténetben, a művész válogatásában elénk táruló szobrok a teljesen eltérő kultúrák közötti kapcsolódási pontokra is rámutatnak. 

Fotó: Einspach Fine Art & Photography

Vagyok, aki vagyok – Magyar képzőművészet 1945 után
Budapest, Várkert Bazár
Megtekinthető 2024. június 22-ig.  

A Jáky-gyűjtemény részét képező százhúsz festmény, hat tematikus termen keresztül segít számunkra érzékeltetni a magyar képzőművészet 1945 utáni történetét. A kiállítás különlegessége, hogy stílusirányzatoktól függetlenül képes felmutatni a Kelet és Nyugat közötti párbeszéd jegyeit a korszak összes uralkodó vagy éppen rejtőzködő művészeti alkotásában. 1990 után közel két évtizednek kellett eltelnie, hogy a gyűjtők új generációja jelenjen meg, amely már szerves egységben képes láthatóvá tenni a Kádár-korszak kulturális apátiájában, illetve a rendszerváltozás után született művészeti jelenségeket. Ilyen kivételes értéket képvisel a Jáky-gyűjtemény is, az utóbbi évtizedek hazai műgyűjtésének kiemelkedő kollekciója.