Az együttes szeptember 5-én 19 órakor az Öntőház udvarán idézi fel pályafutásának vokális korszakát. A zenekart Krulik Zoltán gitáros és énekes alapította a nyolcvanas években, amely az etno-avantgárd közép-európai követeként robbant be a hazai zenei életbe. Zenéjükben ázsiai, távol-keleti gyökerek, balkáni és afrikai hatások is megjelennek, valamint a kortárs zene repetitív elemei is. 2022-ben Krulik Zoltán és a Makám megkapta a Magyar Örökség díjat. A zenekar hangzásvilága egyszerre ötvözi a tradíciót és a modernitást, Keletet és Nyugatot, a kollektív és individuális kettősséget, az ősi egység és a harmónia keresését. Az együttes tagjai különleges etnikus hangszereken is játszanak, mint például a Balkánra jellemző kaval, az afrikai sansa, marimba és udu. Zenéjükben a hagyományos európai hangszerek, mint az oboa, gitár, bőgő és zongora is fontos szerepet kapnak.

Krulik Zoltán

Krulik Zoltán a Magyar Krónikának beszámolt arról, hogy mit várhatnak rajongóik a koncerten, illetve mire számíthatnak a jövőben a Makámtól vagy éppen tőle magától:

„A koncert különlegessége, hogy a Makám vokális korszakát próbálja felidézni, ami lehetetlen, mert 25 év nagyjából 20 lemezéről beszélünk, tehát óriási a merítési lehetőség. Hat hölgy lesz velünk a szeptember 5-ei eseményen: Lovász Irén, Bognár Szilvia, Szalóki Ági, Korzenszky Klára, Bede Sári és Magyar Bori. Mindegyikőjükkel készültek lemezek, több is. Ezekből válogatunk, és mindenki három dalt fog énekelni. Körülbelül 10-15 perces blokkokban fogja hallani a kedves közönség, hogy mi mindent alkottunk így együtt a lányokkal az elmúlt két és fél évtizedben.”

Krulik Zoltán azt is elmesélte, milyen tematika szerint épül fel a koncert: „Voltaképpen a Makám-koncerteken, a lemezeinken és a dalainkban is egyfajta teljességet próbálunk képviselni, azt a teljességet, amit mi magunk is megélünk az életben, a mindennapokban, tehát itt a fő témák a szerelem, a születés és a halál, de az élet mindenféle gondjait és örömeit is megénekeljük. Úgyhogy egyfajta helyzetképet próbálunk felvázolni a 40 éves Makámról a mai világban, a mai Magyarországon.”

„Szeptember 19-én este nyolctól a Nyitott Műhelyben az új triómmal is bemutatkozom – teszi hozzá. – Voltaképpen a név nem új, de ez a formáció igen. Robinzon Kruzo a műsor címe, és hárman vagyunk benne Kézdy Lucával és Bata István basszusgitárossal. Én énekelek és gitározok. Részben Ady-dalokat, részben a saját korábbi dalaimat.”

A Makám hangszeres korszakát októberben, az Opus Jazz Clubban idézik meg, és létezik egy különálló, kvartettformáció is, Krulik Zoltán, Okos Viola, Restás Gergő és Bata István részvételével. „A Makám Kvartettben kortárs magyar költők verseit zenésítjük meg, ebből egy lemez is születik majd Borostyánének címmel, aminek bemutatója november 22-én lesz a Fonó Budai Zeneházban.” 

Krulik Zoltán hozzátette, az évben még egy fontos koncert várható: „Tizenegy éve rendszeresen fellépünk a Makám adventi műsorával is. A koncert pontos dátumát nem tudom, de karácsony előtt egy vagy két héttel lesz a terézvárosi Avilai Nagy Szent Teréz-templomban. Ez is egy fontos esemény lesz.”